کردستان، سرزمین خوشه های طلایی
انتشار:  4 ماه قبل

کردستان، سرزمین خوشه های طلایی

به سرزمین خوشه‌های طلایی سرسبز غرب کشور، خوش آمدید!

استان کردستان به‌علت دارا بودن شرایط مساعد اقلیمی و زیست‌محیطی، به‌عنوان یکی از سکونت‌گاه‌های اولیه‌ی بشر مورد توجه بوده و نتایج حاصل از کاوش‌های باستان‌‌شناسی حاکی از این مطلب است. این استان در سایه‌ی کوهستان‌های بلندقامت واقع‌شده و از همین رو، دارای آب‌وهوای خنک، پاک و دل‌پذیر است. در مسیر رسیدن به سنندج، می‌بینیم بیش‌تر جنگل‌های استان در اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع‌شده است. این جنگل‌ها به‌صورت درخت‌چه و بوته‌های پراکنده درآمده‌است. درخت‌های بلوط، سیب ‌وحشی، پسته‌ی وحشی، زالزالک، آلبالو جنگلی، نارون، افرا، گز و بید وحشی زیبایی خاصی را به کوهستان بخشیده‌است.

کردستان
کردستان

سنندج، دومین شهر کردنشین ایران، در دامنه‌ی کوهستان از غرب به کوه آبیدر، شمال به کوه شیخ و از جنوب به کوه سراج‌الدین مرتبط است. اولین پیشنهاد، پارک آبیدر در دامنه کوه آبیدر است. باغ، باغ وحش و چشمه‌های آب‌‌‌‌‌‌زیرزمینی، این پارک را به تفرج‌گاه محبوب کردنشینان بدل کرده‌است.

کوه آبیدار کردستان
کوه آبیدار کردستان

فضای سبز متنوع، پاکیزگی سطح شهر و لباس‌های محلی رنگارنگ همراه با مهمان‌نوازی بی‌نظیر کردهای دوست‌داشتنی، اوقات آرامش‌بخشی را به‌هنگام گشت‌وگذار در سطح شهر، به‌ارمغان می‌آورد. خانه‌ی کرد، باشکوه‌ترین بنای سنندج است. دارای بزرگ‌ترین موزه‌ی مردم‌شناسی، با گچ‌بری‌ و آجرکاری‌های زیبای صفوی که بعدها و در دوران قاجار و پهلوی هم گچ‌بری‌های زیبایی به آن اضافه شده‌است.

عمارت آصف وزیری (خانه کرد)
عمارت آصف وزیری (خانه کرد)

موزه سنندج، عمارت وکیل، عمارت مشیر دیوان و حمام خان در سنندج را از دست‌ندهید! اگر بخواهید به دامن طبیعت دست‌ببرید، اولین انتخاب دریاچه زریوار واقع در مریوان است. این دریاچه‌ی اسرارآمیز فقط از آب باران تشکیل‌شده است. قایق‌سواری و ماهی‌کباب مشهور این منطقه، زبان‌زد عام و خاص است.

دریاچه زریوار
دریاچه زریوار

اگر شما هم از علاقه‌مندان گل هستید، مراتع سارال در دیوان‌دره را به شما توصیه می‌کنیم. بهشت کردستان پوشیده از پیچک و کنیوال، خوژه، پسل، کاشمه، هفت توقه، ریواس، تورشکه و بسیاری گل و گیاه خوراکی دیگر است.

از کردستان، می‌توانید لذت تماشای طبیعت بکر، غرور کوهستان و مهمان‌نوازی این قوم را به سوغات بیاورید.

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید