کاشان، شهرنشینی با قدمت هفت هزار ساله
انتشار:  4 ماه قبل

کاشان، شهرنشینی با قدمت هفت هزار ساله

به کاشان، مهد گل و گلاب خوش آمدید!

کاشان مهد فرهنگ سنتی ایران، از اولین سکونت‌گاه‌های شهرنشینی با نام تمدن سیلک که قدمتش به بیش از هفت هزار سال می‌رسد، بوده است. باوجود قرارداشتن در میان دامنه‌ی کوه کرکس نطنز و دشت کویر؛ مناطق سرسبز، کشت‌زارهای آباد و کاریزهای فراوان، از دوردست جلوه‌ی زیبایی را به شهر می‌بخشد.

تپه های سیلک کاشان
تپه های سیلک کاشان

در نزدیکی کاشان، شهری زیرزمینی به‌نام نوش‌آباد وجود دارد، که قدمت آن به پیش از ظهور اسلام می‌رسد و به‌هنگامه‌ی جنگ، ساکنین شهر به اینجا نقل مکان می‌کردند. مقبره‌ی سهراب سپهری، تپه‌های باستانی سیلک، قمصر کاشان و روستای ابیانه از دیگر جاذبه‌های اطراف کاشان هستند که می‌توانید قبل و یا بعد از سکونت در این شهر معطر، از آن‌ها دیدن کنید.

شهر زیرزمینی نوش آباد کاشان
شهر زیرزمینی نوش آباد کاشان

خوش‌بختانه باوجود توسعه‌ی ساخت‌وساز در شهر، هم‌چنان تاحدخوبی معماری قدیمی و بافت سنتی حفظ شده‌است. بوی خوش گل‌ها و بعضا گلاب، دیگر مزیتی است که با قدم‌زدن در کوچه پس‌کوچه‌ها و سطح شهر، از آن بهره‌مند خواهید شد. غنای فرهنگی نیز در گوشه و کنار شهر به‌خصوص خانه‌های تاریخی به‌وضوح به‌چشم می‌خورد. خانه‌ی عباسی‌ها، بروجردی‌ها، طباطبایی‌ها و عامری‌ها از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری هستند. عبادت‌گاه‌های ادیان شامل مسجدجامع، مسجد آقابزرگ و آتش‌کده‌های زرتشتیان، از دیگر بناهای قدیمی هستند.

باغ فین کاشان
باغ فین کاشان

اگرچه دارالمؤمنین، شهری است که در مجاورت کویر واقع‌شده‌است، اما باغ فین، با معماری منحصربه‌فرد، درختان سرسبز و سربه‌فلک‌کشیده و آب‌نماهای دل‌انگیز، تناقض زیبایی را در ذهن شما به‌وجود می‌آورد. هوای خنک، فضای آرام و معطر به گلاب، یک محیط ایده‌آل برای گذران اوقات خوش سفر است. حمام فین با معماری منحصربه‌فرد و میزبانی از یکی از تلخ‌ترین اتفاقات سیاسی تاریخ ایران (قتل امیرکبیر)، مورد توجه عموم بازدیدکنندگان است. حمام سلطنتی، موزه ملی، خلوت کریم‌خانی و اتاق شاه‌نشین نیز از دیگر بناهای تاریخی این باغ می‌باشند.

خانه طباطبایی کاشان
خانه طباطبایی کاشان

گشت‌وگذار در بازار سنتی و به سوغات‌بردن عرقیجات به‌خصوص گلاب، می‌تواند پایان خوشی برای سفر آرام شما باشد. البته، تیمچه‌ی امین‌الدوله و بازار مس‌گرها را هم نباید از دست بدهید!

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید