انتشار:  4 ماه قبل

چابهار بندر همیشه بهار

به بندر همیشه بهار، خوش آمدید!

چابهار، بندری است که به دلیل آب‌وهوای بهاری‌اش در طول سال به این نام خوانده می‌شود. این شهر که در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان واقع‌شده لقب تنها بندر اقیانوسی ایران را نیز داراست.

منطقه حفاظت شده گاندو چابهار
منطقه حفاظت شده گاندو چابهار

چابهار سرزمین عجایب است. تنها تمساح بومی ایران، با نام گاندو در منطقه‌ی حفاظت شده‌ای با همین نام، به همراه حیوانات دیگری مانند سیاه‌گوش، جبیر، سنجاب بلوچی و خدنگ زندگی می‌کند. چشمه‌‌های گل‌افشان چابهار، یکی از پدیده‌های نادر زمین‌شناسی است که طی آن گل‌ولای انباشته‌شده در زیر‌ زمین با صدایی شبیه به شلیک گلوله با فشار از سطح زمین خارج می‌شوند.

تالاب لیپار چابهار
تالاب لیپار چابهار

از دیگر عجایب، تالاب لیپار است. یک تالاب صورتی رنگ در نزدیکی روستای رمین و در مسیر جاده ساحلی چابهار-گواتر. انواع درختچه‌ها، بوته‌ها و پرندگانی چون چنگر، فلامینگو و عقاب دشتی، زیبایی این منطقه را دوچندان نموده است. در همین مسیر، دیدن بندر گواتر در ساحل دریای عمان را از دست ندهید. این بندر به‌خاطر قرارگرفتن در نزدیکی جنگل‌های حرا، یکی از مناطق حفاظت‌شده‌ی محیط زیست است. بیشتر از آب‌وهوای گرم و شرجی با رطوبت بالای این منطقه، کوه‌های سفید و طوسی رنگی که گویی نقاشی‌ شده‌اند و تداعی‌کننده‌ی کوه‌های کره‌ی ماه هستند، مورد توجه می‌باشند.

جنگل حرا چابهار
جنگل حرا چابهار

روستای تیس در نزدیکی چابهار، می‌تواند شما را یک روز کامل سرگرم کند. غارهای بان مسیتی در نزدیکی روستا در دامنه‌ی کوه شهبازبند هستند. یک غار طبیعی و دو غار مصنوعی درکنار هم. قلعه‌ی پیروز گت در همین روستا، اثری از دوره اشکانیان و ساسانیان است. مسجد جامع آن نیز از لحاظ معماری، مشابه مساجد پاکستان و هندوستان است. در این مسجد از رنگ‌های سبز، سفید و قرمز استفاده شده که زیبایی خاصی را موجب شده‌است.

روستای تیس چابهار
روستای تیس چابهار

به‌عنوان حسن ختام، می‌توانید به تماشای درخت انجیر معابد در نوار ساحلی پابهار نشسته و از شگفتی‌های طبیعت لذت ببرید.

از چابهار می‌توانید حصیر، گلیم، دست‌بافت تزئینی، سنگ‌های قیمتی و تزئینی و خاطرات سرزمین عجایب را با خود به یادگار بیاورید.

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید