همدان قدیمی ترین شهر ایران
انتشار:  4 ماه قبل

همدان قدیمی ترین شهر ایران

به هگمتانه قدیمی‌ترین شهر ایران، خوش آمدید!

همدان، نخستین شهر و پایتخت ایران، به‌خاطر واقع‌شدن در دامنه‌ی کوه الوند، آب‌وهوایی نسبتا سرد و خنک همراه با باران‌های بهاره و پاییزه دارد. پاکیزگی معابر سطح شهر، بناهای تاریخی، جاذبه‌های طبیعی و دسترسی مناسب، دلایلی است که نوید یک سفر به‌یادماندنی را به مسافران می‌دهد.

 

غار علی‌صدر همدان
غار علی‌صدر همدان

اول از همه به سراغ غار علی‌صدر بروید. بزرگ‌ترین غار آبی دنیا که قدمت سنگ‌های آن به دوران ژوراسیک برمی‌گردد، دارای ۲۱۰۰ متر ارتفاع از سطح دریاست و محوطه‌ی غار به‌صورت دالان‌های پیچ‌درپیچ است. دریاچه‌ای بزرگ و در برخی مناطق عمیق، در داخل غار به‌وجودآمده و از این‌رو رفتن به میانه‌ی غار تنها با قایق امکان‌پذیر است. پیشنهاد دوم، رفتن به میدان اصلی شهر و دیدن آرامگاه بوعلی سینا است. با ۱۲ ستون که بیان‌گر تعداد علومی است که وی در آن‌ها تسلط داشته‌است. باغچه‌ها از باغ‌های ایرانی و آب‌نماها از حوض خانه‌های سنتی الهام گرفته‌اند.

بوعلی‌سینا همدان
مقبره ابو‌علی‌سینا همدان

با فاصله‌ای نه‌چندان زیاد، آرامگاه باباطاهر با آن کاشی‌کاری معرق و تزئینات ظریفش شما به تماشای هنر معماری دعوت می‌کند. ۲۴ دوبیتی حک‌شده روی ۲۴ قطعه سنگ محوطه داخلی مزار، جلوه‌ی خاصی به این مجموعه بخشیده‌است.  در کنار این آرامگاه، موزه‌ صنایع دستی استان قرارگرفته که نباید دیدنش را ازدست‌داد. دیگر موزه‌ی شهر، موزه‌ی مردم‌شناسی واقع در حمام قلعه است. این حمام از دو بخش سرد و گرم تشکیل‌شده‌است که ورودی هشتی شکل دارد.

باباطاهر همدان
مقبره باباطاهر همدان

از برج قربان، گنبد علویان، امام‌زاده حسین و بازارچه سنتی که دیدن‌کردید، در اولین فرصت باید به گنج‌نامه در حومه‌ی شهر بروید! در دامنه‌های کوه الوند و آب‌وهوای مطبوع و دل‌پذیر، کتیبه‌ها (جنگ‌نامه و گنج‌نامه) و آبشار گنج‌نامه را ازدست ندهید! در همین نزدیکی، دشتی مملو از گل‌های زرد وجود دارد که تجسمی از تکه‌ای کوچک از بهشت است و نام این تجسم، دشت میشان است.

از همدان می‌توانید سفال، نان کماج، انگشت‌پیچ و شیره‌ی انگور را با خود به سوغات بیاورید.

گنجنامه همدان
منطقه توریستی گنجنامه همدان

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید