نیشابور، شهر فیروزه
انتشار:  5 ماه قبل

نیشابور، شهر فیروزه

به شهر فیروزه، خوش آمدید!

آب‌وهوای معتدل، بناهای تاریخی، مقبره‌های بزرگان هنر و ادبیات، طبیعت بکر، معادن فیروزه، نزدیک‌بودن به مشهد و دست‌رسی خوب، از نیشابور شهری مناسب برای اهداف گردشگری ساخته‌است.

عطار نیشابوری
عطار نیشابوری

با یکی از قدیمی‌ترین محله‌های ایران شروع کنید! فضای سرسبز مسیرهای منتهی به محله، پاکیزگی مسیر، تعداد زیاد مسافران و درشکه‌هایی که حس و حال ایران قدیم را زنده‌ می‌کنند، نوید اوقات خوشی را به شما می‌دهد. به محله‌ی باستانی شادیاخ که رسیدید، دره‌مانندی قابل مشاهده است که تبدیل به موزه شده و هشت‌هزار سال تاریخ را در خود جای داده‌است.

آرامگاه خیام نیشابور
آرامگاه خیام نیشابور

کمی آن‌طرف‌تر آرام‌گاه عطار و استاد پرویز مشکاتیان مورد توجه است. باغ سرسبزی به‌نظر می‌رسد که درون آن آرام‌گاه عطار جای دارد. کاشی‌کاری‌های گنبد عطار مزین به گل، بوته و نقوش هندسی است. در کنار آن، کمال‌الملک بزرگ‌ترین نقاش معاصر ایران خفته‌است. شکل خاص این مقبره، هنر معماری ایران را زبان‌زد عام و خاص کرده‌است.

آرامگاه کمال الملک نیشابور
آرامگاه کمال الملک نیشابور

اگر با درشکه‌ها همراه شوید، سر از باغ سرسبز دیگری درمی‌آورید که مجسمه‌ی بزرگی از خیام در ورودی آن قرار داده‌شده و محل زندگی وی بوده‌است. کمی دورتر، مقبره‌ی خیام قرار دارد و بر روی دیواره‌های آن که جام شراب وارونه است، بیست بیت از اشعار خیام در کتیبه‌های لوزی شکل با خط خوش نوشته شده‌است. اما نیشابور فقط آرام‌گاه ندارد! در مسیر بازگشت، می‌توانید از افلاک‌نما دیدن‌کرده و شب‌هنگام به تماشای ستارگان بنشینید.

دهکده چوبی نیشابور
دهکده چوبی نیشابور

به هنردوستان، رفتن به دهکده‌ی چوبی و بازدید از مسجد چوبی پیشنهاد می‌شود. اگر هم به طبیعت‌گردی علاقه بیشتری دارید، اول به سراغ بوژان بروید. روستایی پلکانی با طبیعتی چشم‌نواز و آب‌و‌هوایی ییلاقی که رودخانه‌ای هم‌نام با آن جریان دارد. مجموعه‌ی قدمگاه، مجتمع تفریحی باغرود، روستای خرو علیا، آبشار گرینه، آبشار بار، دره‌ی هفت‌غار، رباط شاه عباسی و بازار سرپوش از دیگر جاذبه‌های این شهر تاریخی هستند.

از نیشابور، می‌توانید سنگ فیروزه، زعفران، ریواس و مهمان‌نوازی مردمانش را با خود به‌یادگار آورید.

 

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید