لرستان، مکانی با آب‌و‌هوای چهار‌فصل مدیترانه‌ای
انتشار:  5 ماه قبل

لرستان، مکانی با آب‌و‌هوای چهار‌فصل مدیترانه‌ای

به مهد دلیران ایران، خوش آمدید!

لرستان از زیست‌گاه‌های بشری و تمدن‌های اولیه به‌شمار می‌رود. با آب‌وهوای چهارفصل مدیترانه‌ای در میان کوه‌های زاگرس میانی که مرکز آن خرم‌آباد است. در طول سفر، در شهرهای مختلف آب‌وهوای متفاوتی را تجربه خواهیدکرد. از سرد و کوهستانی الیگودرز تا گرم جنوبی پل‌دختر. بیشتر بناهای تاریخی، در خرم‌آباد و جاذبه‌های طبیعی بیشتر در سایر شهرستان‌های استان قرار دارند. پس پیشنهاد ما، سفری در طول استان است، نه فقط اقامت در یک شهر.

لرستان
لرستان

به‌محض رسیدن به خرم‌آباد، قلعه‌ی فلک‌الافلاک که نماد شهر و واقع بر تپه‌ای مشرف بر مرکز شهر و رودخانه است، قابل مشاهده است. چشمه‌ی پرآب گلستان که از بخش شمالی این تپه به سمت پایین جاری‌ است، زیبایی این بنای دوره‌ی ساسانیان را بیشتر کرده‌است. این قلعه و نیز بام لرستان واقع در بالای کوه مدبه با آن رصدخانه‌ی کاسپین زیبایش، شب‌هنگام شما را به لقمه‌ای آرامش شبانه دعوت می‌کنند.

قلعه فلک الافلاک لرستان
قلعه فلک الافلاک لرستان

تازمانی که در خرم‌آباد هستید، دریاچه مصنوعی کیو را ازدست‌ندهید! واقع در پارک کیو، در مجاورت پارک زیباکنار، با آبی زلال که انعکاس نورها و مشاهده‌ی آن بر سطح آب، لذت قدم‌زدن شبانه در این مجموعه را دوچندان می‌کند.

دریاچه کیو لرستان
دریاچه کیو لرستان

هرگز نباید دریاچه‌ی گهر را ندیده، از اینجا بروید! آب بسیار خنک و شفاف، ماهی‌های درون آب، حضور صبح‌گاهی آهو، قوج و شاهین، دره‌های پوشیده از چمن و گل‌های لاله واژگون و شقایق، درختان بلند بلوط، زالزالک، سیب و انار که نگین اشترانکوه را احاطه‌کرده‌اند، شما را از هر زیبایی دیگری در آن لحظه بی‌نیاز می‌کند. البته اگر آبشارهای شوی، بیشه، وقت ساعت و نوژیان را دیده‌باشید!

دره خزینه لرستان
دره خزینه لرستان

اگر حسرت طبیعت کشورهای دیگر را دارید، به دره خزینه (پل دختر) که لرستان را به ایلام متصل می‌کند، سربزنید. دره‌ای که براثر سال‌ها فرسایش به‌وجودآمده و میزبان بلندترین پل معلق دنیاست! این دره، شباهت زیادی با خمیدگی رودخانه کلرادو امریکا دارد.

در پایان سفر، از لرستان می‌توانید با خودتان خون‌گرمی، مهمان‌نوازی، شجاعت و مردانگی مردمش را سوغات بیاورید!

 

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید