شاهرود، شهر عارفان
انتشار:  4 ماه قبل

شاهرود، شهر عارفان

به شهر عارفان، خوش آمدید!

شاهرود، از شمال و غرب با کوه‌های البرز و از سمت جنوب و شرق، با کویر احاطه‌شده است. همین موضوع تنوع آب‌وهوایی منحصربه‌فردی را موجب‌ شده‌است. در شمال، به قله‌های البرز و پیست چالچالیان و در جنوب به نخلستان‌های طرود می‌رسید. به‌خاطر این تنوع آب‌وهوایی، جاذبه‌های طبیعی و مناطق حفاظت‌شده، به شاهرود لقب قاره‌ی کوچک را داده‌اند.

جنگل ابر شاهرود
جنگل ابر شاهرود

شاهرود آن‌قدر پتانسیل طبیعت‌گردی دارد، که از همان روز اول باید گردش را شروع کنید. اولین پیشنهاد، جنگل ابر! قدیمی‌ترین جنگل ایران، که با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، بهترین انتخاب برای شروع سفر است. بیشتر اوقات، فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر در فاصله‌ای نزدیک به درختان، فراگرفته و به‌همین دلیل این جنگل به این نام مشهور است. ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه‌های این جنگل است.

چشمه هفت رنگ مجن شاهرود
چشمه هفت رنگ مجن شاهرود

آبشارهای آلوچال و شرشر در میان درختان سرسبز، منظره‌ای از بهشت را تداعی می‌کند. اما تنها بهشت شاهرود، جنگل ابر نیست! جنگل اولنگ به‌دلیل ناشناخته‌بودن و دیرکشف‌شدن، بکر مانده و دارای پوشش گیاهی فشرده است. نواحی شمالی با پوشش گیاهی جنگلی خزری پوشیده‌شده و دامنه‌های جنوبی را مراتع پوشانده‌اند. از چشمه‌ی هفت رنگ مجن که در میان شکاف دره‌های شاهوار واقع‌شده و آبی به‌شدت گوگردی و مسافران بسیار دارد، نمی‌شود گذشت.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی شاهرود
آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی شاهرود

شاهرود، فقط طبیعت ندارد! مجموعه‌ی تاریخی بایزید بسطامی، آثاری از دوران سلجوقی به بعد را شامل می‌شود که درکنار مرقد بسطام، ملقب به سلطان‌العارفین قرار دارد. در این مجموعه، رواق صفوی، مسجدبایزید، برج کاشانه و مدرسه شاهرخیه را نباید از دست‌بدهید.

اگر به حیوانات علاقه‌مندید، از پارک خارتوران ملقب به آفریقای ایران و منطقه شکار ممنوع تپال دیدن‌کنید. در شهر نیز باغ گردشگری اورس، محلی مناسب برا استراحت خانوادگی است. موزه و بازار سنتی شاهرود، می‌تواند حسن ختام سفرتان باشد.

از شاهرود می‌توانید نمد، سفال، گلیم، نان کاک و شیره‌ی انگور به‌یادگار آورید.

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید