ارومیه، پاریس ایران
انتشار:  4 ماه قبل

ارومیه، پاریس ایران

به شهر آب، دارالنشاط، پاریس ایران، رضائیه سابق و ارومیه کنونی، خوش آمدید.

پایتخت والیبال ایران، در دامنه‌ی کوه سیرداغی(کوه اسرار) و در میان دشت ارومیه قرار دارد. به‌سبب موقعیت مناسبی که در گذشته در میان شاه‌راه ارتباطی قفقاز، میان‌رودان و آسیای صغیر داشته، همواره از مراکز تجاری منطقه به‌شمار می‌رفته است.

 

منطقه سیلوانا ارومیه
منطقه سیلوانا ارومیه

در بدو ورود به شهر انگور، آب‌وهوای مدیترانه‌ای که گاهی با باران بهاری همراه است، نوید سفری دل‌پذیر را به شما می‌دهد. باغ‌های سیب، تاکستان و بوستان‌های متعدد در ورودی‌های شهر این نوید را پررنگ‌تر هم می‌کند. هوای منطقه‌ی ییلاقی سیلوانا از آلودگی‌های زندگی مدرن، مصون‌مانده و همراه با چشمه‌های زیبا که از برف کوهستان سرچشمه می‌گیرند و به دریاچه می‌ریزند، لذت واقعی طبیعت بکر را به شما هدیه می‌دهد.

 

شَهَرچای زیبا، رودخانه‌ای است که در طول شهر جاری است. در دوطرف آن، فضای سبز است و پس از سیراب‌نمودن کشت‌زارها و باغات شهرستان، در نهایت وارد دریاچه‌ی ارومیه می‌شود. دریاچه‌ی خشک‌شده‌ای که کماکان زیبایی‌های خاص خود را دارد، هرچند ممکن است همراه با حسرت باشد!

پارک ائللر باغی ارومیه
پارک ائللر باغی ارومیه

(پارک شهر) پارکی ساحلی است که به‌دلیل قرارگرفتن در کنار رودخانه‌ی شَهَرچای منظره‌ی چشم‌نوازی دارد. این پارک در حد فاصل اوچ گؤزلو کؤرپوسو(پل سه چشم) و قویون کؤرپوسو(پل گوسفند) قرار دارد.

پل باراندوز ارومیه
پل باراندوز ارومیه

پیشنهاد ما، همراهی یک ترک‌زبان و قدم‌زدن در سطح شهر است. بناهای تاریخی متعدد و آب‌وهوای دل‌چسب، امکان گشت‌وگذار طولانی را فراهم کرده‌است. ساختمان شهرداری، عمارت سه‌گنبد، موزه ارومیه، پل باراندوز، کاروان‌سرای ارومیه و گرمابه آخوند می‌توانند شما را ساعت‌ها سرگرم و سرمست کنند! ارومیه هم‌چون رنگین‌کمانی از اقوام و ادیان است. عبادت‌گاه‌های ادیان، از جمله مسجد جامع، آتش‌کده تمر و کلیسای ننه مریم که شهرت جهانی دارد و با قالی‌های دست‌بافت فرش‌شده؛ حس‌وحال معنوی خاصی را به‌ارمغان می‌آورد.

کلیسای ننه مریم ارومیه
کلیسای ننه مریم ارومیه

مهم‌ترین سوغات ارومیه، نقل است که در انواع بیدمشکی، گردویی، زعفرانی، پسته‌ای و بادامی می‌تواند حسن ختامی خوش‌مزه، برای شما و هم‌سفرانتان باشد.

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید