قزوین، دروازه بهشت
انتشار:  4 ماه قبل

قزوین، دروازه بهشت

به دروازه‌ی بهشت، خوش آمدید!

قزوین از ایام قدیم، به‌خاطر قرارگرفتن در مسیر جاده‌ی ابریشم، نقش مهمی در مراوده‌های تجاری و لشکرکشی‌های نظامی بین تمدن‌های مختلف داشته است. بسیاری از آثار تاریخی، به دورانی برمی‌گردد که این شهر پایتخت حکومت صفویه (قبل از اصفهان) بود. در همین دوران، اولین خیابان ایران در قزوین ایجاد شد. به‌عنوان اولین پیشنهاد، می‌توانید در خیابان سپه، قدم‌بزنید تا علاوه‌بر غرور پنهان این خیابان، از آب‌وهوای معتدل و نسبتا خنک دارالسلطنه هم بهره‌ببرید.

خیابان سپه قزوین
خیابان سپه قزوین

توجه‌تان بعد از سردر عالی‌قاپو که تنها بازمانده‌ی باغ سلطنتی صفویه است، به مسجدجامع شهر که برروی آتش‌کده‌های ساسانیان بناشده، جلب خواهدشد. دیگر عمارت بازمانده، عمارت کلاه‌فرنگی(چهل‌ستون) است که محل اداره‌ی کشور بوده‌است. هر دوی این بناها، در مجموعه‌ی باغ صفوی قراردارند. عمارت نادری، عمارت پهلوی، عمارت قاجاری، گرندهتل و چندین جاذبه‌ی تاریخی و فرهنگی دیگر در این مجموعه، می‌تواند یک روز کامل شما را از هر زیبایی دیگری، بی‌نیاز کند.

عمارت کلاه فرنگی قزوین
عمارت کلاه فرنگی قزوین

روز بعد، بازار سنتی شما را فرامی‌خواند! سرای سعد السلطنه، سرای حاج‌رضا، سرای رضوی، سرای وزیر و مسجدالنبی بناهای تاریخی این بازار هستند. راسته‌های بازار و قدم‌زدن در آنها، به‌مانند شهرفرنگ، شما را به دوره‌ی صفوی می‌برند، گاهی به دوره‌ی قاجار و گاهی نیز میان هیاهوی زندگی امروزی رها می‌کنند. با چند دقیقه پیاده‌روی، می‌توانید به حمام بروید، البته حمام قجر! این حمام، تبدیل به موزه‌ی مردم‌شناسی قزوین شده‌است.

مسجد النبی قزوین
مسجد النبی قزوین

خانه‌های قدیمی زیادی در قزوین وجود دارد، که معماری، کاشی‌کاری و نقوش منحصربه‌فرد از ویژگی‌های آن‌ها است. خانه‌ی بهروزی، خانه‌ی یزدی، خانه‌ی فرهنگ امیرکبیر، عمارت باغ سپه‌دار و حسینیه‌ی امینی‌ها با آن فرش‌های دستی زیبایش!

دریاچه اوان قزوین
دریاچه اوان قزوین

الموت در حومه‌ی شهر را هم دریابید! آن‌جا قلعه‌های تاریخی زیادی مربوط به اسماعیلیان وجود دارند که معروف‌ترین آن‌ها قلعه‌ی الموت است. این دژ تاریخچه‌اش به دوران مادها بازمی‌گردد. دریاچه‌ی اوان در نزدیکی این قلعه، می‌تواند حسن ختام دل‌پذیری برای سفرتان باشد.

از قزوین می‌توانید صنایع‌دستی (ملیله‌دوزی و قلم‌زنی) و شیرینی را با خود به سوغات آورید.

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید